| Internal Part Number | EIS-ED3001/3-FD | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | ED3001/FD | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board | |
| Current | 16A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 14-28 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | |
| Features | Interlocking (Side), Lever Actuated | |
| Color | Gray, Slate | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |