On-Shore Technology, Inc. ED4101/6-KD
ED4101/6-KD picture photo
Mfg. Part Number
ED4101/6-KD
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB
Datasheet Download
ED4101/6-KD.pdf
Availability of ED4101/6-KD
QUANTITY
ED4101/6-KD Order Process
Ship out your order
Specifications of ED4101/6-KD
Internal Part NumberEIS-ED4101/6-KD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED4101
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray, Slate
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingCopper
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED4101/6-KD
Related LinksED410, ED4101/6-KD Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED4101/6-KD Details Description
Related parts for ED4101/6-KD
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 250A TO-264 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X8 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
BALUN RF 2.4-2.5GHZ 2012 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf