On-Shore Technology, Inc. ED550/11DS
ED550/11DS picture photo
Mfg. Part Number
ED550/11DS
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 3.5MM 11POS PCB
Datasheet Download
ED550/11DS.pdf
Availability of ED550/11DS
QUANTITY
ED550/11DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ED550/11DS
Internal Part NumberEIS-ED550/11DS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED550/DS
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage125V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED550/11DS
Related LinksED550, ED550/11DS Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED550/11DS Details Description
Related parts for ED550/11DS
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6000PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf