On-Shore Technology, Inc. ED550/11DS
ED550/11DS picture photo
Mfg. Part Number
ED550/11DS
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 3.5MM 11POS PCB
Datasheet Download
ED550/11DS.pdf
Availability of ED550/11DS
QUANTITY
ED550/11DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ED550/11DS
Internal Part NumberEIS-ED550/11DS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED550/DS
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage125V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED550/11DS
Related LinksED550, ED550/11DS Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED550/11DS Details Description
Related parts for ED550/11DS
RES SMD 0.091 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MCU 8K FLASH 1K SRAM 16QFN datasheet.pdf
9POS ASSEMBLY FRAME datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf