KEMET EDK106M050A9GAA
EDK106M050A9GAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK106M050A9GAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EDK106M050A9GAA.pdf
Availability of EDK106M050A9GAA
QUANTITY
EDK106M050A9GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK106M050A9GAA
Internal Part NumberEIS-EDK106M050A9GAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEDK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK106M050A9GAA
Related LinksEDK106M, EDK106M050A9GAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK106M050A9GAA Details Description
Related parts for EDK106M050A9GAA
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
L-TEK F 7POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
RES 27 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
Z-PACK 2MM HM, D/E,VR,LUBED datasheet.pdf