Cornell Dubilier Electronics EDLSD104H5R5C
EDLSD104H5R5C picture photo
Mfg. Part Number
EDLSD104H5R5C
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF 5.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
EDLSD104H5R5C.pdf
Availability of EDLSD104H5R5C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EDLSD104H5R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of EDLSD104H5R5C
Internal Part NumberEIS-EDLSD104H5R5C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesSD
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Horizontal
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDLSD104H5R5C
Related LinksEDLSD1, EDLSD104H5R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
EDLSD104H5R5C Details Description
Related parts for EDLSD104H5R5C
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENTRY 10MM datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf