Cornell Dubilier Electronics EDLSG474V5R5C
EDLSG474V5R5C picture photo
Mfg. Part Number
EDLSG474V5R5C
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 470MF 5.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
EDLSG474V5R5C.pdf
Availability of EDLSG474V5R5C
QUANTITY
EDLSG474V5R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of EDLSG474V5R5C
Internal Part NumberEIS-EDLSG474V5R5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesSG
PackagingBulk
Capacitance470mF
Tolerance-
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDLSG474V5R5C
Related LinksEDLSG4, EDLSG474V5R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
EDLSG474V5R5C Details Description
Related parts for EDLSG474V5R5C
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU15H/AE15G/HMU15H datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG BCK BOOST TRPL SYNC 32QFN datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 8A DPAK-4 datasheet.pdf