TechNexion EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE picture photo
Mfg. Part Number
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
Manufacturer
Product Category
Single Board Computers (SBCs)
Brief Description
MOD EDM COMPACT TYPE1 I.MX6 SGL
Datasheet Download
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE.pdf
Availability of EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
QUANTITY
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE Order Process
Ship out your order
Specifications of EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
Internal Part NumberEIS-EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Embedded Computers
FamilySingle Board Computers (SBCs)
SeriesEDM1
Core ProcessorCortex®-A9, i.MX6
Speed1.0GHz
Number of Cores1
Power (Watts)-
Cooling Type-
Size / Dimension3.23" x 2.36" (82mm x 60mm)
Form FactorEDM Compact
Expansion Site/BusPCIe
RAM Capacity/Installed512MB/512MB
Storage InterfaceSDIO/MMC
Video Outputs-
Ethernet-
USBUSB 2.0, USB OTG 2.0
RS-232 (422, 485)-
Digital I/O Lines-
Analog Input:Output-
Watchdog Timer-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
Related LinksEDM1CFIMX6S10, EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE Datasheet, TechNexion Distributor
EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE Details Description
Related parts for EDM1CFIMX6S10R512NI4GL2CTE
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS2375 datasheet.pdf
POWER OUTLET STRIP SURGE SUPPORT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CONN UNINSUL PLUG .109 datasheet.pdf
CRIMPING DIE ATP-SB-520-E1 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 6C BRAID 300V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf