On-Shore Technology, Inc. EDSTL130/20
EDSTL130/20 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL130/20
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
Datasheet Download
EDSTL130/20.pdf
Availability of EDSTL130/20
QUANTITY
EDSTL130/20 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL130/20
Internal Part NumberEIS-EDSTL130/20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL130
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL130/20
Related LinksEDSTL, EDSTL130/20 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL130/20 Details Description
Related parts for EDSTL130/20
MOSFET 2N-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf