On-Shore Technology, Inc. EDSTL956/10
EDSTL956/10 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL956/10
Brief Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM
Datasheet Download
EDSTL956/10.pdf
Availability of EDSTL956/10
QUANTITY
EDSTL956/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL956/10
Internal Part NumberEIS-EDSTL956/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL956
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Voltage - IEC-
Current - UL15A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL956/10
Related LinksEDSTL, EDSTL956/10 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL956/10 Details Description
Related parts for EDSTL956/10
CONN RCPT 20POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 75 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
MOSFET 3N/3P-CH 600V 7A 15-SIP datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf