On-Shore Technology, Inc. EDZ1100/4
EDZ1100/4 picture photo
Mfg. Part Number
EDZ1100/4
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Datasheet Download
EDZ1100/4.pdf
Availability of EDZ1100/4
QUANTITY
EDZ1100/4 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZ1100/4
Internal Part NumberEIS-EDZ1100/4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDZ1100
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZ1100/4
Related LinksEDZ1, EDZ1100/4 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDZ1100/4 Details Description
Related parts for EDZ1100/4
IC OTP 4MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 220MA 3.25 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR 6C 6#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 1.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf