On-Shore Technology, Inc. EDZ603/14
EDZ603/14 picture photo
Mfg. Part Number
EDZ603/14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 3.81MM 14POS PCB
Datasheet Download
EDZ603/14.pdf
Availability of EDZ603/14
QUANTITY
EDZ603/14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZ603/14
Internal Part NumberEIS-EDZ603/14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEDZ603
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypePress Fit
Wire TerminationScrew
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingCopper Tin Alloy
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZ603/14
Related LinksEDZ6, EDZ603/14 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDZ603/14 Details Description
Related parts for EDZ603/14
FIXED IND 220NH 990MA 195 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.5V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 800A 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AC datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0805 470 OHM datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf