Rohm Semiconductor EDZVT2R9.1B
EDZVT2R9.1B picture photo
Mfg. Part Number
EDZVT2R9.1B
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 150MW EMD2
Datasheet Download
EDZVT2R9.1B.pdf
Availability of EDZVT2R9.1B
QUANTITY
EDZVT2R9.1B Order Process
Ship out your order
Specifications of EDZVT2R9.1B
Internal Part NumberEIS-EDZVT2R9.1B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±2%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDZVT2R9.1B
Related LinksEDZVT, EDZVT2R9.1B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
EDZVT2R9.1B Details Description
Related parts for EDZVT2R9.1B
LED 7-SEG DISP CA ORN RHDP .51" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC BUFFER LOW PWR N-INV SC705 datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 125KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 18A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA datasheet.pdf