Sunon EE60252B1-000U-A99
EE60252B1-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
EE60252B1-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 60X25MM 24VDC 23.5 CFM
Datasheet Download
EE60252B1-000U-A99.pdf
Availability of EE60252B1-000U-A99
QUANTITY
EE60252B1-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE60252B1-000U-A99
Internal Part NumberEIS-EE60252B1-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow23.5 CFM (0.665m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise34.5 dB(A)
Power (Watts)1.68W
RPM4500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range8 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE60252B1-000U-A99
Related LinksEE60252B1, EE60252B1-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
EE60252B1-000U-A99 Details Description
Related parts for EE60252B1-000U-A99
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V TO-92-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 65W 5.0VOUT 13A PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 40V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 20QFN datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 22A LFPAK56D datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf