Intel EE80C188EB25
EE80C188EB25 picture photo
Mfg. Part Number
EE80C188EB25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 84PLCC
Datasheet Download
EE80C188EB25.pdf
Availability of EE80C188EB25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EE80C188EB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE80C188EB25
Internal Part NumberEIS-EE80C188EB25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE80C188EB25
Related LinksEE80C1, EE80C188EB25 Datasheet, Intel Distributor
EE80C188EB25 Details Description
Related parts for EE80C188EB25
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER GATE SINGLE SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf