Intel EE80C188XL20
EE80C188XL20 picture photo
Mfg. Part Number
EE80C188XL20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC
Datasheet Download
EE80C188XL20.pdf
Availability of EE80C188XL20
QUANTITY
EE80C188XL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE80C188XL20
Internal Part NumberEIS-EE80C188XL20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE80C188XL20
Related LinksEE80C1, EE80C188XL20 Datasheet, Intel Distributor
EE80C188XL20 Details Description
Related parts for EE80C188XL20
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM DC3W-NO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
RES 357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SPEAKER - FOX datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf