Intel EE80C251TB24
EE80C251TB24 picture photo
Mfg. Part Number
EE80C251TB24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC
Datasheet Download
EE80C251TB24.pdf
Availability of EE80C251TB24
QUANTITY
EE80C251TB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE80C251TB24
Internal Part NumberEIS-EE80C251TB24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE80C251TB24
Related LinksEE80C2, EE80C251TB24 Datasheet, Intel Distributor
EE80C251TB24 Details Description
Related parts for EE80C251TB24
IC SRAM SUPERVSR 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC VIDEO ISOLATION AMP SSOP5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
FLANGED OUTLET NEMA L21-30 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 360MA 1.15 OHM datasheet.pdf