Panasonic Electronic Components EEA-FC0J560
EEA-FC0J560 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-FC0J560
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEA-FC0J560.pdf
Availability of EEA-FC0J560
QUANTITY
EEA-FC0J560 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-FC0J560
Internal Part NumberEIS-EEA-FC0J560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current78mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-FC0J560
Related LinksEEA-F, EEA-FC0J560 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-FC0J560 Details Description
Related parts for EEA-FC0J560
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC LVL XLTR LV 8MBPS SOT23-8 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A WIRE datasheet.pdf
CONN HDR SIDE ENTRY 22 POS 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK GREEN .09" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf