Panasonic Electronic Components EEA-FC1A220H
EEA-FC1A220H picture photo
Mfg. Part Number
EEA-FC1A220H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEA-FC1A220H.pdf
Availability of EEA-FC1A220H
QUANTITY
EEA-FC1A220H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-FC1A220H
Internal Part NumberEIS-EEA-FC1A220H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current42.25mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-FC1A220H
Related LinksEEA-FC, EEA-FC1A220H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-FC1A220H Details Description
Related parts for EEA-FC1A220H
IC REG LDO 3V 0.25A 6SON datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 12A 125V datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 11POS datasheet.pdf
SURFACE DISC 1-1/2"XNH S SFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
635 TB RIS CLA FRONT/ROW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf