Panasonic Electronic Components EEA-FC1V6R8B
EEA-FC1V6R8B picture photo
Mfg. Part Number
EEA-FC1V6R8B
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEA-FC1V6R8B.pdf
Availability of EEA-FC1V6R8B
QUANTITY
EEA-FC1V6R8B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-FC1V6R8B
Internal Part NumberEIS-EEA-FC1V6R8B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current42.25mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-FC1V6R8B
Related LinksEEA-FC, EEA-FC1V6R8B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-FC1V6R8B Details Description
Related parts for EEA-FC1V6R8B
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 4ECSP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D RED ORANGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 2512 datasheet.pdf