Panasonic Electronic Components EEA-GA1A220
EEA-GA1A220 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1A220
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1A220.pdf
Availability of EEA-GA1A220
QUANTITY
EEA-GA1A220 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1A220
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1A220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1A220
Related LinksEEA-G, EEA-GA1A220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1A220 Details Description
Related parts for EEA-GA1A220
IDC CABLE-ASR60G/ AE60G / ASR60G datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 14' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6-XSON datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC MCU DUAL LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf