Panasonic Electronic Components EEA-GA1C470B
EEA-GA1C470B picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1C470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1C470B.pdf
Availability of EEA-GA1C470B
QUANTITY
EEA-GA1C470B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1C470B
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1C470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesGA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1C470B
Related LinksEEA-GA, EEA-GA1C470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1C470B Details Description
Related parts for EEA-GA1C470B
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4.5A TO252-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CAGE&HEAT SINK SGL PORT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 20WSOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-166MHZ BN datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE VINYL 1.00 datasheet.pdf
RES 390 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf