Panasonic Electronic Components EEA-GA1C470H
EEA-GA1C470H picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1C470H
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1C470H.pdf
Availability of EEA-GA1C470H
QUANTITY
EEA-GA1C470H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1C470H
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1C470H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesGA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1C470H
Related LinksEEA-GA, EEA-GA1C470H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1C470H Details Description
Related parts for EEA-GA1C470H
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE MNT W/PINS datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf