Panasonic Electronic Components EEA-GA1H1R5
EEA-GA1H1R5 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1H1R5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1H1R5.pdf
Availability of EEA-GA1H1R5
QUANTITY
EEA-GA1H1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1H1R5
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1H1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1H1R5
Related LinksEEA-G, EEA-GA1H1R5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1H1R5 Details Description
Related parts for EEA-GA1H1R5
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf