Panasonic Electronic Components EEA-GA1H6R8H
EEA-GA1H6R8H picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1H6R8H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1H6R8H.pdf
Availability of EEA-GA1H6R8H
QUANTITY
EEA-GA1H6R8H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1H6R8H
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1H6R8H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1H6R8H
Related LinksEEA-GA, EEA-GA1H6R8H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1H6R8H Details Description
Related parts for EEA-GA1H6R8H
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32UFBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 37.38"W datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 39POS datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf