Panasonic Electronic Components EEA-GA1V470
EEA-GA1V470 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1V470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1V470.pdf
Availability of EEA-GA1V470
QUANTITY
EEA-GA1V470 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1V470
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1V470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current96mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1V470
Related LinksEEA-G, EEA-GA1V470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1V470 Details Description
Related parts for EEA-GA1V470
COM MODE CHOKE EPOX POT 500UH datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TERMINATION CYLINDER 636000173 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 3.9A 25 MOHM SMD datasheet.pdf