Panasonic Electronic Components EEA-GA1V470H
EEA-GA1V470H picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1V470H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1V470H.pdf
Availability of EEA-GA1V470H
QUANTITY
EEA-GA1V470H Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1V470H
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1V470H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current96mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1V470H
Related LinksEEA-GA, EEA-GA1V470H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1V470H Details Description
Related parts for EEA-GA1V470H
IC DRIVER OCTAL HISIDE 36PWRSOIC datasheet.pdf
RESISTOR KIT 100-1K 1/16W 500PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf