Panasonic Electronic Components EEC-F5R5H105N
EEC-F5R5H105N picture photo
Mfg. Part Number
EEC-F5R5H105N
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1F 5.5V T/H
Datasheet Download
EEC-F5R5H105N.pdf
Availability of EEC-F5R5H105N
QUANTITY
EEC-F5R5H105N Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC-F5R5H105N
Internal Part NumberEIS-EEC-F5R5H105N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesF
PackagingTray
Capacitance1F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC-F5R5H105N
Related LinksEEC-F5, EEC-F5R5H105N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEC-F5R5H105N Details Description
Related parts for EEC-F5R5H105N
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH SCREEN 25-WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf