Sullins Connector Solutions EEC15DRXH
EEC15DRXH picture photo
Mfg. Part Number
EEC15DRXH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC15DRXH.pdf
Availability of EEC15DRXH
QUANTITY
EEC15DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC15DRXH
Internal Part NumberEIS-EEC15DRXH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC15DRXH
Related LinksEEC1, EEC15DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC15DRXH Details Description
Related parts for EEC15DRXH
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EVALUATION BOARD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL QL2 JUMPER BAR FOR ST6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.85W SOD64 datasheet.pdf