Sullins Connector Solutions EEC20DRTH
EEC20DRTH picture photo
Mfg. Part Number
EEC20DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC20DRTH.pdf
Availability of EEC20DRTH
QUANTITY
EEC20DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC20DRTH
Internal Part NumberEIS-EEC20DRTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC20DRTH
Related LinksEEC2, EEC20DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC20DRTH Details Description
Related parts for EEC20DRTH
IC MPU I186 20MHZ 68CPGA datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 7A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 912MA 252 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PANEL RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf