Sullins Connector Solutions EEC25DREH-S93
EEC25DREH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EEC25DREH-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC25DREH-S93.pdf
Availability of EEC25DREH-S93
QUANTITY
EEC25DREH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC25DREH-S93
Internal Part NumberEIS-EEC25DREH-S93
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC25DREH-S93
Related LinksEEC25D, EEC25DREH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC25DREH-S93 Details Description
Related parts for EEC25DREH-S93
CONN HEADER 6POS 2MM STR GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A QC TERM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf