Sullins Connector Solutions EEC25DREI
EEC25DREI picture photo
Mfg. Part Number
EEC25DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC25DREI.pdf
Availability of EEC25DREI
QUANTITY
EEC25DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC25DREI
Internal Part NumberEIS-EEC25DREI
Series-
PackagingTube
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC25DREI
Related LinksEEC2, EEC25DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC25DREI Details Description
Related parts for EEC25DREI
IC PWR-DIST SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf