Sullins Connector Solutions EEC25DRXS
EEC25DRXS picture photo
Mfg. Part Number
EEC25DRXS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC25DRXS.pdf
Availability of EEC25DRXS
QUANTITY
EEC25DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC25DRXS
Internal Part NumberEIS-EEC25DRXS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC25DRXS
Related LinksEEC2, EEC25DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC25DRXS Details Description
Related parts for EEC25DRXS
SCREWDRIVER SLOT 0.18X1MM 4.7" datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
HSSE CONN ASSY 40 DUAL POS LF datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2X10POS FEMALE CRIMP LARGE BORE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf