Sullins Connector Solutions EEC28DRAS
EEC28DRAS picture photo
Mfg. Part Number
EEC28DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
EEC28DRAS.pdf
Availability of EEC28DRAS
QUANTITY
EEC28DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC28DRAS
Internal Part NumberEIS-EEC28DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC28DRAS
Related LinksEEC2, EEC28DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC28DRAS Details Description
Related parts for EEC28DRAS
FIXED IND 270NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
5-15MM T-BEAM D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
LAPPING FILM 10MIL 11"X20" datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 12TQFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf