Sullins Connector Solutions EEC28DRTH-S93
EEC28DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
EEC28DRTH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EEC28DRTH-S93.pdf
Availability of EEC28DRTH-S93
QUANTITY
EEC28DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC28DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-EEC28DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC28DRTH-S93
Related LinksEEC28D, EEC28DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC28DRTH-S93 Details Description
Related parts for EEC28DRTH-S93
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8-SOIC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC COMPAR LP SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DL .100" GOLD datasheet.pdf