Sullins Connector Solutions EEC28DTEF
EEC28DTEF picture photo
Mfg. Part Number
EEC28DTEF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC28DTEF.pdf
Availability of EEC28DTEF
QUANTITY
EEC28DTEF Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC28DTEF
Internal Part NumberEIS-EEC28DTEF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC28DTEF
Related LinksEEC2, EEC28DTEF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC28DTEF Details Description
Related parts for EEC28DTEF
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.8A TO252 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIBER DIFFUSE REFLECT FLAT R1 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
9POS M WATER RES R.A .283 datasheet.pdf