Nichicon EEC2E126HQA406
EEC2E126HQA406 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2E126HQA406
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 250VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2E126HQA406.pdf
Availability of EEC2E126HQA406
QUANTITY
EEC2E126HQA406 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2E126HQA406
Internal Part NumberEIS-EEC2E126HQA406
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.457" L x 0.847" W (37.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max)1.417" (36.00mm)