Nichicon EEC2E126HWNM06
EEC2E126HWNM06 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2E126HWNM06
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
EEC2E126HWNM06.pdf
Availability of EEC2E126HWNM06
QUANTITY
EEC2E126HWNM06 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2E126HWNM06
Internal Part NumberEIS-EEC2E126HWNM06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.457" L x 0.847" W (37.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max)1.417" (36.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.346" (34.20mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2E126HWNM06
Related LinksEEC2E12, EEC2E126HWNM06 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2E126HWNM06 Details Description
Related parts for EEC2E126HWNM06
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 62 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf