Nichicon EEC2E406HQA416
EEC2E406HQA416 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2E406HQA416
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 250VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2E406HQA416.pdf
Availability of EEC2E406HQA416
QUANTITY
EEC2E406HQA416 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2E406HQA416
Internal Part NumberEIS-EEC2E406HQA416
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.284" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2E406HQA416
Related LinksEEC2E40, EEC2E406HQA416 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2E406HQA416 Details Description
Related parts for EEC2E406HQA416
IC 2.25V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
IC BUFFFER INV 1-INPUT SOT23-5 datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 SYNC 20NS 132-PQFP datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 24POS TIN datasheet.pdf
SHEET POLY 38.10MM SQ 100/PK datasheet.pdf