Nichicon EEC2E406HQA416
EEC2E406HQA416 picture photo
Mfg. Part Number
EEC2E406HQA416
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 250VAC QC TERM
Datasheet Download
EEC2E406HQA416.pdf
Availability of EEC2E406HQA416
QUANTITY
EEC2E406HQA416 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC2E406HQA416
Internal Part NumberEIS-EEC2E406HQA416
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesEC
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension2.284" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing-
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC2E406HQA416
Related LinksEEC2E40, EEC2E406HQA416 Datasheet, Nichicon Distributor
EEC2E406HQA416 Details Description
Related parts for EEC2E406HQA416
RES SMD 180K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE OCV-BASED 10-TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.33K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
COAX CABLE N-TYPE MALE/MALE 24" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf