Sullins Connector Solutions EEC40DTEH
EEC40DTEH picture photo
Mfg. Part Number
EEC40DTEH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET
Datasheet Download
EEC40DTEH.pdf
Availability of EEC40DTEH
QUANTITY
EEC40DTEH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEC40DTEH
Internal Part NumberEIS-EEC40DTEH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEC40DTEH
Related LinksEEC4, EEC40DTEH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEC40DTEH Details Description
Related parts for EEC40DTEH
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE STD REC 40A DO5 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf