Panasonic Electronic Components EEE-0GA471XP
EEE-0GA471XP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-0GA471XP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEE-0GA471XP.pdf
Availability of EEE-0GA471XP
QUANTITY
EEE-0GA471XP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-0GA471XP
Internal Part NumberEIS-EEE-0GA471XP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-0GA471XP
Related LinksEEE-0G, EEE-0GA471XP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-0GA471XP Details Description
Related parts for EEE-0GA471XP
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015V/H1500TR10" datasheet.pdf
IC COMPARATOR 10NS HI-SPD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TAPE SKIVED FILM PTFE 6"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER GEMINI/APOLLO datasheet.pdf
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT RA datasheet.pdf