Panasonic Electronic Components EEE-1AA102UAP
EEE-1AA102UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1AA102UAP
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-1AA102UAP.pdf
Availability of EEE-1AA102UAP
QUANTITY
EEE-1AA102UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1AA102UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1AA102UAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1AA102UAP
Related LinksEEE-1A, EEE-1AA102UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1AA102UAP Details Description
Related parts for EEE-1AA102UAP
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf