Panasonic Electronic Components EEE-1CA220AR
EEE-1CA220AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1CA220AR
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-1CA220AR.pdf
Availability of EEE-1CA220AR
QUANTITY
EEE-1CA220AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1CA220AR
Internal Part NumberEIS-EEE-1CA220AR
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1CA220AR
Related LinksEEE-1C, EEE-1CA220AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1CA220AR Details Description
Related parts for EEE-1CA220AR
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.3V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 132CBGA datasheet.pdf
RCVR ONLY PHOTO MINI S/V THRU datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.75V 0.5A 5DFN datasheet.pdf