Panasonic Electronic Components EEE-1CA471UAP
EEE-1CA471UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1CA471UAP
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-1CA471UAP.pdf
Availability of EEE-1CA471UAP
QUANTITY
EEE-1CA471UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1CA471UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1CA471UAP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1CA471UAP
Related LinksEEE-1C, EEE-1CA471UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1CA471UAP Details Description
Related parts for EEE-1CA471UAP
IC REG BCK SEPIC 5V 4.5A TO220-7 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR40S/AE40G/CDR40S datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 9.5VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf