Panasonic Electronic Components EEE-1CS100SR
EEE-1CS100SR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1CS100SR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-1CS100SR.pdf
Availability of EEE-1CS100SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-1CS100SR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1CS100SR
Internal Part NumberEIS-EEE-1CS100SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEE Series 27/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1CS100SR
Related LinksEEE-1C, EEE-1CS100SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1CS100SR Details Description
Related parts for EEE-1CS100SR
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 100V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 26MA 62 OHM TH datasheet.pdf