Panasonic Electronic Components EEE-1EA101UAP
EEE-1EA101UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1EA101UAP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-1EA101UAP.pdf
Availability of EEE-1EA101UAP
QUANTITY
EEE-1EA101UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1EA101UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1EA101UAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current91mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1EA101UAP
Related LinksEEE-1E, EEE-1EA101UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1EA101UAP Details Description
Related parts for EEE-1EA101UAP
CONN FPC 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.11"L X 2.11"W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf