Panasonic Electronic Components EEE-1HA100AP
EEE-1HA100AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HA100AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HA100AP.pdf
Availability of EEE-1HA100AP
QUANTITY
EEE-1HA100AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HA100AP
Internal Part NumberEIS-EEE-1HA100AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HA100AP
Related LinksEEE-1H, EEE-1HA100AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HA100AP Details Description
Related parts for EEE-1HA100AP
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MED UTILITY HOOKS 2HOOKS 4STRIPS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf