Panasonic Electronic Components EEE-1HA2R2NR
EEE-1HA2R2NR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HA2R2NR
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HA2R2NR.pdf
Availability of EEE-1HA2R2NR
QUANTITY
EEE-1HA2R2NR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HA2R2NR
Internal Part NumberEIS-EEE-1HA2R2NR
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HA2R2NR
Related LinksEEE-1H, EEE-1HA2R2NR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HA2R2NR Details Description
Related parts for EEE-1HA2R2NR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 53A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
IC INVERTER SINGLE 1INPUT SC705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 370MW DO34 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf