Panasonic Electronic Components EEE-1HA470XP
EEE-1HA470XP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HA470XP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HA470XP.pdf
Availability of EEE-1HA470XP
QUANTITY
EEE-1HA470XP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HA470XP
Internal Part NumberEIS-EEE-1HA470XP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HA470XP
Related LinksEEE-1H, EEE-1HA470XP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HA470XP Details Description
Related parts for EEE-1HA470XP
IC REG LDO 3.3V 10A TO220 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 730MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Low Cost, High Performance Voltage Feedback, 325 MHz Amplifiers IC datasheet.pdf